Get Directions GET
DIRECTIONS
Bulletin Board BULLETIN
BOARD
Follow us on Twitter FOLLOW US
ON TWITTER
Follow us on Facebook FOLLOW US
ON FACEBOOK
August 8 - August 10, 2014
Baltimore Convention Center
Baltimore, Maryland, USA
Home  //  History  //  Awards: 2004
Awards: 2004

Music Videos | Costumes | Modeling

Music Videos

Romantic/Sentimental
Winner Waiting For You
Daniel Chang
Ah! Megami-sama
Richard Marx "Right Here Waiting"
Runner Up What it Means to be Young
A.T. Chang
Final Fantasy X
Fire, Inc. "Tonight is What it Means to Be Young"
Honorable Mention Naota's Lament
rogueintellectproductions
Furi Kuri
lostprophets "Last Train Home"
Serious/Dramatic
Winner Faithless
Daniel Charles Hopkins
Shin Seiki Evangelion, Evangelion: Death & Rebirth, The End of Evangelion
Linkin Park "Opening" "Numb"
Runner Up Silence
Aluminum Studios
NieA_7/Niea Under Seven, Original Animation
Delerium featuring Sara McLaughlin "Silence"
Honorable Mention Staring Down the Barrel
Seen
Trigun
Shinedown "45"
Action
Winner End of All Hope
Senta Miller
X
Nightwish "End of All Hope"
Runner Up Playing for Time
Nanashi Studios
Cowboy Bebop
Must "Time is Running Out"
Honorable Mention Dark Journey
Orange Kitten Productions
Shamanic Princess
Evanescence "Imaginary"
Upbeat/Rhythm
Winner Believe
VicBond007 Productions
Kanon
Nami Tamaki "Believe"
Runner Up Build Me Up Buttercup
Kusoyaro Productions
Kareshi Kanojo no Jijou
Goops "Build Me Up Buttercup"
Honorable Mention Three Outta Four Ain't Bad
Michael "VegettoEX" LaBrie
Dragonball Z
Papaya "Pink Dinosaur"
Humorous/Satirical
Winner AMV Hell
Alan Clontz, Brian Moore
Various Footage
Various Audio
Runner Up Alternate Eva Opening: Eva Bebop
Scintilla, Peter J. Tom-Wolverton
Shin Seiki Evangelion
Yoko Kanno "Tank!"
Honorable Mention German 101
Floyd Russell IV
Full Metal Panic? Fumoffu
Rammstien "Feuer Frei"
Fan's choice: Best in Show
Winner AMV Hell
Alan Clontz, Brian Moore
Various Footage
Various Audio
Runner Up Dark Journey
Orange Kitten Productions
Shamanic Princess
Evanescence "Imaginary"
Honorable Mention Staring Down the Barrel
Seen
Trigun
Shinedown "45"
Themed Video (Theme:Conflict)
Winner Staring Down the Barrel
Seen
Trigun
Shinedown "45"
Runner Up End of All Hope
Senta Miller
X
Nightwish "End of All Hope"
Honorable Mention Faithless
Daniel Charles Hopkins
Shin Seiki Evangelion, Evangelion: Death & Rebirth, The End of Evangelion
Linkin Park "Opening" "Numb"
Staff Choice:Best in Show
Winner The Goal Is
Washu0
Inu Yasha
U2 "Elevation"

Costuming & Masquerade Awards

FRIDAY Hall Costume Contest Winners
Youth Division
1st Place Cameron Armstrong
& Brandon Armstrong
Hamtaro & Oxnard,
Hamtaro
2nd Place Laurynn Fiehn Kikyo,
Inuyasha
3rd Place Alexander Sheluga Koenma,
Yu Yu Hakusho
Novice Division
1st Place Allison Chang Rikku,
Final Fantasy X-2
2nd Place Lazaro Saavedra Miklotov,
Suikoden 2
3rd Place Jonathan Heath Pandarian Brewmaster,
Warcraft
Journeyman Division
1st Place Amanda Kirk Leon Belmont,
Castlevania Moment of Innocence
2nd Place Jamie Bonsignore, Michael Eng, Candace Bonsignore, Sarah Tremblay, Alicia Acampora Ichigo, Retasu, Purin, Mintu, Zakuro,
Tokyo Mew Mew
Craftsman Division
1st Place Michi "Zev" Kaioh Lobelia Carlini,
Sakura Taisen 3
2nd Place Christina Behringer Seto Kaiba,
Yu-Gi-Oh!
3rd Place Andrea Gale Kyo,
Dir en Grey
Judges' Awards
Tim Burton Award Elizabeth Schaub Sora,
Kingdom Hearts
Managing to Make a
Cliche Look Good Award
Allison Chang Rikku,
Final Fantasy X-2
Koenma Baby Award Alexander Sheluga Koenma,
Yu Yu Hakusho

SATURDAY Hall Costume Contest Winners
Youth Division
1st Place Aeris McDonnell Moogle,
Final Fantasy/Kingdom Hearts
2nd Place Tara Wood Gunner Yuna,
Final Fantasy X-2
3rd Place Heather Thompson Sango,
Inuyasha
Novice Division
1st Place Elizabeth Schram Trainer Yuna and Rikku,
Final Fantasy X-2
2nd Place Meridel Newton Gackt,
Malice Mizer
3rd Place Jennifer LaBianca The Cheat,
Homestarrunner
Journeyman Division
1st Place Karen Morgan Suzuka,
Angelic Layer
2nd Place Andria Sorrentino, Chris Sorrentino, Evan sorrentino, Ryan Dize, Elizabeth Batson, Amanda Veath, Maranda Slinnamon, Alice Deise, Milton Roberts Jr. Mario Cart Double Dash Cast,
Mario Cart Double Dash
3rd Place Jamie Bonsignore Jean,
Lunar 2 Eternal Blue
Judges' Awards
Quality Components Award Victoria Cook May,
Hand Maid May
A-gogo Baby Award Brian Weiner Viewtiful Joe,
Viewtiful Joe
The Monkey Award Smantha Weeks, Sarah Klase, Jill Ryan, Heather Gerlly, Amanda Mi, Jen Wicks Yuna, Seymor, Trainer yuna, Shiva, Trainer Rikku, Lady Luck Yuna,
Final Fantasy X-2
Costume in Making
Since Puberty Award
Hadrian Rodriguez Mitsurugi,
Soul Calibur 2

Masquerade Contest Winners
Novice Division
1st Place Panda Chimp Productions Presents: Final or Fantasy Attack of the Clones Reloaded the New Batch Christina Smith, Logan Ball, Kristen Lewis, Joeseph Curren, Deanna Smith Kosmos, Cloud Strife, Celes, Sephiroth, Dagger,
Final Fantasy Series and Xenosaga
2nd Place All the Crazy People Tom King, Kelsey Werner, Elise Porcelli Quatre, Treize, Zechs,
Gundam Wing
3rd Place The Hero of Time Doug Fullerton Link,
Legend of Zelda: Ocarina of Time
Journeyman Division
1st Place Shadow with an Axe BlueNine Shadow,
Final Fantasy VI
2nd Place Alien Syndrome Carrie Martin, Alfonse Visco, Daria Vinogradova, Jeanine Latch, Sean Ewing, Kelly Tenzyk, Katie Hondrogen Alien Syndrome
3rd Place Fashion Dynasty Aaron Granofsky, Time Balcer, Nero Landule, Erik Perez-alard, Casey Fitch, Christine Dayo, Brian Nutter Ryo of Wildfile, Tapa Ancient in Robes, Ancient in Armor, Lady Kayura, Stage Ninja 2,Ronin Warrior
Craftsman Division
1st Place Dance Dance Magic Revolution! Charlotte Eng, Scott Maddock, Aphrodite Montalvo, Lucy Montalvo, Monica Simone, Bethany Sullivan Shadow Girl A-ko, Shadow Girl B-ko, Chocobo, Jareth, Catbus, Ash, No-face, Ryoga,
Revolutionary Girl Utena, Final Fantasy, Labyrinth, Pokemon, Spirited Away
2nd Place Excel Saga Vol. 1 Danitra Shrader, Michelle Folts, Paul Lunga, Charles Harris, Melanie Darrow, Kim Koskamp, Christina Huther, Lauren Graybiel, Rose Coe, Tiffany Nason, Matt Young, Phillip Hesler Hyatt, Excel, Ilpallazzo, Nabeshin, Roppanmatsu I, Menchi, Misaki, The Will of the Macrocosm, Puchuu, Space Butler, Pedro,
Excel Saga
3rd Place Dance Dance Revolution Versus Space Channel 5: Up Down Chu Chu Chu! Jez Roth, David Patricola, Cheryl "Oshidori" La Rosa, Christopher Erb, Tom Weiser, Kathleen Dwyer, Marlene Vassar, Yuffie Bunny, Adam Wright, Chris "Screwball" Purge, Jaguar, Ulala, Naoki, Peace Carrying Dance Bot, Devil Zukin, Evila, Pudding, Rade, Pine, Akira,
Space Channel 5, Dance Dance Revolution
Best Costume Craftsmanship
1st Place Dance Dance Magic Revolution! Charlotte Eng, Scott Maddock, Aphrodite Montalvo, Lucy Montalvo, Monica Simone, Bethany Sullivan Shadow Girl A-ko, Shadow Girl B-ko, Chocobo, Jareth, Catbus, Ash, No-face, Ryoga,
Revolutionary Girl Utena, Final Fantasy, Labyrinth, Pokemon, Spirited Away
2nd Place The Hero of Time Doug Fullerton Link,
Legend of Zelda: Ocarina of Time
Best in Show
  Dance Dance Magic Revolution! Charlotte Eng, Scott Maddock, Aphrodite Montalvo, Lucy Montalvo, Monica Simone, Bethany Sullivan Shadow Girl A-ko, Shadow Girl B-ko, Chocobo, Jareth, Catbus, Ash, No-face, Ryoga,
Revolutionary Girl Utena, Final Fantasy, Labyrinth, Pokemon, Spirited Away
Judges' Awards
Serge's Award Shadow with an Axe BlueNine Shadow,
Final Fantasy VI
Lisa's Sexy Torso Award Final Fantasy vs. Kaiju Big Battle Mario Bueno, John Bake, Jeniz Perez, Alayna Lemmer, Sarah Clark Shyin, Dr. Cube, Persocon,
Final Fantasy X-2, Kaiju Big Battle, Chobits
Christi's Kill Everyone Award Excel Saga Vol. 1 Danitra Shrader, Michelle Folts, Paul Lunga, Charles Harris, Melanie Darrow, Kim Koskamp, Christina Huther, Lauren Graybiel, Rose Coe, Tiffany Nason, Matt Young, Phillip Hesler Hyatt, Excel, Ilpallazzo, Nabeshin, Roppanmatsu I, Menchi, Misaki, The Will of the Macrocosm, Puchuu, Space Butler, Pedro,
Excel Saga
Christina's Package
Like A Potato Award
Dance Dance Magic Revolution! Charlotte Eng, Scott Maddock, Aphrodite Montalvo, Lucy Montalvo, Monica Simone, Bethany Sullivan Shadow Girl A-ko, Shadow Girl B-ko, Chocobo, Jareth, Catbus, Ash, No-face, Ryoga,
Revolutionary Girl Utena, Final Fantasy, Labyrinth, Pokemon, Spirited Away
Hex's Award Panda Chimp Productions Presents: Final or Fantasy Attack of the Clones Reloaded the New Batch Christina Smith, Logan Ball, Kristen Lewis, Joeseph Curren, Deanna Smith Kosmos, Cloud Strife, Celes, Sephiroth, Dagger,
Final Fantasy Series and Xenosaga
Mark's Most Valuable Jew Award Jewish Wolfwood Speaks Mike Pfeffer Rabbi Moishe D. Wolfowitz AKA "Jewish Wolfwood",
Trigun
Shannon's White Man Can Dance Award Dance Dance Revolution Versus Space Channel 5: Up Down Chu Chu Chu! Jez Roth, David Patricola, Cheryl "Oshidori" La Rosa, Christopher Erb, Tom Weiser, Kathleen Dwyer, Marlene Vassar, Yuffie Bunny, Adam Wright, Chris "Screwball" Purge, Jaguar, Ulala, Naoki, Peace Carrying Dance Bot, Devil Zukin, Evila, Pudding, Rade, Pine, Akira,
Space Channel 5, Dance Dance Revolution
Dan's Award The Hero of Time Doug Fullerton Link,
Legend of Zelda: Ocarina of Time

2004 Modeling Contest

Category Entry Title Modeler's Name
Best Scratch Built Dragon Bust Fire Eyes
Best Character (Figure) Shinji Ikari 1/8 Duncan Scott
Best Mecha 1/35 Nu-Gundum Head Tim Harkins
Best Diorama 75 Tons Chris Barretta
Best of Show Freedom SST Andy Wacht
Follow Me on Pinterest
Back Home  |  Get Directions  |  Top of Page
Otakorp, Inc. ©2014 Otakorp, Inc.
Privacy Policy