Get Directions GET
DIRECTIONS
Bulletin Board BULLETIN
BOARD
Follow us on Twitter FOLLOW US
ON TWITTER
Follow us on Facebook FOLLOW US
ON FACEBOOK
July 24 - July 26, 2015
Baltimore Convention Center
Baltimore, Maryland, USA
Home  //  History  //  Awards: 2005
Awards: 2005

AMV's | Masquerade | Hall Costume Contest | Modeling | Game Show

2005 AMV Contest

Romantic/Sentimental
Winner Sailor Love Story
Bryan M.S. Minnix
Sailor Moon
Aqua "Roses are Red"
Runner Up Something Better
SnhKnives
FLCL
Hoobastank "The Reason"
Serious/Dramatic
Winner Nightmare
Floyd Russell
Neon Genesis Evangelion
A Perfect Circle "Counting Bodies Like Sheep To The Rhythm Of The War Drums"
Runner Up I Walk Alone
Michael "VegettoEX" LaBrie & Meri Cantoni
Various
Green Day "Boulevard of Broken Dreams"
Action
Winner Naruto's Technique Beat
.:Decoy:.
Naruto
Marilyn Manson "Seizure of Power"
Runner Up No Sacrifice
Bishounen1 Stalker
Full Metal Alchemist
Pat Benetar "Invincible"
Upbeat/Rhythm
Winner Waka Laka (for Osaka)
Scintilla
Azumanga Daioh
Jenny Rom vs. Zippers "Waka Laka (E=mc2 Mix)"
Runner Up Everything About Guu
Ashyukun
Jungle wa Itsumo Hale Nochi Guu TV & OAVs
Ugly Kid Joe "Everything About You"
Humorous/Satirical
Winner The Wizard of Ozaka
Suberunker Studeosh/Nanaca & Crash Productions
Various
Chicken Run "Main Title"
Runner Up Real Ninjas
Michael Zubrzycki
Various
Various
Coordinator's Choice
Winner Ntyfive˛
Janzki
Various
Zagar and Evans "In the Year 2525"

2005 Costume Contest

FRIDAY Hall Costume Contest Winners
Youth Division
1st Place Kevin Lipert Ochazuke Alien
bobobo-bo-bo-bobo
2nd Place Tori Borland Ping
Megatokyo
3rd Place Angela Manoski Kagura Sohma
Fruits Basket
Novice Division
1st Place Jessi Bavolack
Matthew Pascal
White Mage
Black Mage
Final Fantasy I
2nd Place Thereasa Kelly Riza Hawkeye
Fullmetal Alchemist
3rd Place Kaitlin Reid
Stephanie Burger
Hikaru Shido
Umi Ryuzaki
Magic Knights Rayearth
Journeyman Division
1st Place Jessica Angus
Meghan White
Krad with Fullsized Moving Wings
D.N. Angel
2nd Place Michelle Ngyen Justina
Magna Carta 2: Crimson Stigmata
3rd Place Ted Schundler Claus Valca
Last Exile
Craftsman Division
1st Place John Keifer Alucard
Castelvania: Symphony of the Night
2nd Place Christina Behringer Leon Belmont
Castelvania
3rd Place Cody Surface Axl
Megaman
Judge's Awards
Elizabeth's
"The Family Affair Award"
Angela Manoski
Alex Manoski
Andrew Manoski
Kagura Sohma
Kyo Sohma
Yuki
Fruits Basket
Hawk's
"Not Enough Ranma 1/2 Cosplayers Anymore Award"
Brandon Connolly Ryoga Hibiki
Ranma 1/2 OAV
Shannon's
"The OMGWTF Moveable Wings Award"
Jessica Angus
Meghan White
Krad with Fullsized Moving Wings
D.N. Angel
Mike's
"The Insanely Awesome Attention to Details Award"
Michelle Nguyen Justina
Magna Carta 2: Crimson Stigmata

SATURDAY Hall Costume Contest Winners
Youth Division
1st Place Anthony Nordwall Godzilla
Godzilla
2nd Place Olivia Pierce Rossette Christopher
Chrono Crusade
3rd Place Samuel Eisenberg Beet
Beet, the Vandel Buster
Honorable Mention Alexandra Fee Kikyo
Inu Yasha
Novice Division
1st Place Victoria Alexander
Melissa Alexander
Brianna Alexander
Fareon
Jolteon
Vaporeon
Pokemon
2nd Place Betty Fay Mama Kurata from Kodocha
Kodomo No Omocha
3rd Place Rachel Crowe
Maria Molina
Lene Hockstein
Joanna Hardman
Vash
Milly
Wolfwood
Knives
Legato
Trigun
Journeyman Division
1st Place Elizabeth Schram
Jennifer Snyder
Miaka Yuuki
Yui Hongo
Fushigi Yuugi
2nd Place Rin Jay Irenes
Chrono Cross
3rd Place Kat Clift Batgirl
Batgirl
Craftsman Division
1st Place Andria Sorrentino Sakura Tsubasa
Tsubasa Resivior Chronicles
Judge's Awards
Hawk's
"Two Weapon Fighting Award"
Micah Weltson Lloyd Irving
Tales of Symphonia
Serge's
"Awesome Wings Award"
Jamie Mullin Skuld
Ah! My Goddess
Sara's
"Air Pirates Award"
Erin Carroll
Elizabeth Hooper
Candie Syphrit
Mike Matlock
Zivilyn Bane
Vyse
Clara
Gilder
Skies of Arcadia
Ollie's
"Best 1st Costume Award"
Olivia Pierce Rossette Christopher
Chrono Crusade
Katie D's
"Best Yu Yu Award"
Heidi Rogers Lulu
Final Fantasy X

2005 Masquerade Contest

Text
Best In Show Everybody Loves Twins! Zach Naggatz
Jim Kehring
Vash
Knives
Trigun Maximum
Novice Division
Best Overall The End of Eva Amelia Solon
Maria Solon
Sanda Schwartz
Rei Ayanami


Neon Genesis Evangelion
Best Performance Neji vs. Rock Lee Mei Lawing
William Ellis
Hyuga
Neji
Naruto
Best Craftsmanship The Amazing Akamaru Andy Mihail
Samantha Mihail
Akamaru
Kiba
Naruto
Journeyman Division
Best Overall And Now for Something
Completely Different...A Panda Chimp Production
Logan Ball
Joe Curren
Kristin Lewis
Christina Smith
Deanna Smith
Keith C. Smith
Excel
Hyatt
Ropponmatsu
Miroku
Locke Cole
Il Palazo
Various
Best Performance Sakura Taisen Ondo Alicia Faires Sakura Shinguji
Sakura Taisen TV
Best Craftsmanship Digi-World Lauren Slipek
Katharing Farina
Daisuke Motomiya
Takeru
Digimon 02
Craftsman Division
Best Overall A Skit of a Different Color Lucy Montalvo
Andrea Montalvo
Charlotte Eng
Scott Maddock
Eric Pudalov
Aphrodite Montalvo
Katie Anderson
Monica Simone
Dani Cavaliere
Bethany Sullivan
Josh Maddock
Andrew Burton
Princess Mononoke
Lady Eboshi
Eboshi's Leper
Kodadma Tree
Hayao Miyazaki
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Slade
Princess Mononoke
Teen Titans
Neon Genesis Evangelion
Best Performance Fullmetal Alchemist: Night of the Chimera's Cry Corey Honeycutt
Cat Bieter
Kenya Thompson
John Thompson
Jose Rivera
Heath Worrell
Amber Sloan
?
Edward Elric
Shou Tucker
Nina Tucker
Havoc
Roy
Alexander
Chimera Nina
Scar
Fullmetal Alchemist
Best Craftsmanship Cardcaptor Training Sean Ewing
Jamie Acampora
Andrew Acampora
Michael Eng
Kinamoto Sakura



Cardcaptor Sakura
Judges' Awards
Chris Rogers' "Baby Got Back Award" Inu Yasha vs. Sesshoumaru: Showdown Scott Ling
Tyler Disch
Stephanie Caycedo
Eric Kang
Nicole Hershey
Jamie Averbeck
Michael McCarty
Danielle Kane
Inu Yasha
Sesshoumaru
Kikyou
Kagome
Miroku
Sango
Kouga
Shippo
Inu Yasha
Hey! Congrats, You Made Me Gay Award No More Fantasies!...And That's Final. Tini Clayton
Audrey Kube
Kristin Woodson
Zidane Tribal
Dagger
Trance Juga
Final Fantasy IX
Jenny Barclay's "White Girl Got Soul Award" A Skit of a Different Color Lucy Montalvo
Andrea Montalvo
Charlotte Eng
Scott Maddock
Eric Pudalov
Aphrodite Montalvo
Katie Anderson
Monica Simone
Dani Cavaliere
Bethany Sullivan
Josh Maddock
Andrew Burton
Princess Mononoke
Lady Eboshi
Eboshi's Leper
Kodadma Tree
Hayao Miyazaki
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Teen Titan
Slade
Princess Mononoke
Teen Titans
Neon Genesis Evangelion
Kate Devins' "Hot in Leather Award" Everybody Loves Twins! Zach Naggatz
Jim Kehring
Vash
Knives
Trigun Maximum
Liz's "Junk in the Trunk Award" It Pays to Advertise Adrienne Macey
J'aime Seale
Chi
Marona
Chobits
Phantom Brave
Ollie's 'Medal of Hope Award" Seed Serenade Angela Pritchett
Lizzy Sulcoski
Lacus Clyne
Gundam Seed
Sara Beaty's
"Reliving the Saddest Moment in Fullmetal Alchemist Award"
Fullmetal Alchemist: Night of the Chimera's Cry Corey Honeycutt
Cat Bieter
Kenya Thompson
John Thompson
Jose Rivera
Heath Worrell
Amber Sloan
?
Edward Elric
Shou Tucker
Nina Tucker
Havoc
Roy
Alexander
Chimera Nina
Scar
Fullmetal Alchemist
Serge's 'Medal of Honor Otakon 2005 Infiltration Leisha Suggs
Angelyca Jackson
Shauna Kelly
Maxx Pavao
Matthew Golden
Big Boss




Metal Gear Series

2005 Modeling Contest

(Coming Soon)



The OTAKON 2005 Game Show was well attended by an audience filled with a game show spirit well appreciated by the OTAKON Game Show crew. The audience laughed at all the gags, applauded all the contestants, and boo-ed when Quiz Sensei told them to! We are also happy to report there were no injuries during "Yaoi Kazowie!" this year.


This year, James Fischer withstood several withering blasts of verbal abuse from the Game Show Computer, and came from behind to take 1st prize! The audience winner, Kumar Wilkins, rode the audience's amazing prowess in "Schmeebs & Nortons" to take 5th place! The winners this year were (left to right) -- James Fischer (1st), Victor Orr (2nd), Tim Johnson (3rd), Lillian Olsen (4th) and Kumar Wilkins (5th).


Here's the friendly but unpredictable OTAKON Game Show crew - back row from (left to right) -- Alex Trebaka, Dr. Matt the Minion, Quiz Sensei, and Anime's Frank (channeling the fighting spirit of Mazinger Z); front row (left to right) -- Karu Maru, and Jenn-X.

Join us next year for the antics of the OTAKON 2006 Game Show!

Back Home  |  Get Directions  |  Top of Page Otakorp, Inc. ©2014 Otakorp, Inc.
Privacy Policy